K10P-11A55-24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
K10P-11A55-24
DigiKey Part Number
PB3199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11A55-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
52 mA
Coil Resistance
160 Ohms