EW60-1A3-BL12D04,00000
EW60-1A3-BL12D04,00000
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
EW60-1A3-BL12D04,00000
DigiKey Part Number
PB2134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW60-1A3-BL12D04,00000
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW60-1A3-BL12D04,00000 Models
Category
Coil Current
125 mA
Mfr
Coil Type
Latching, Single Coil
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
100 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Approval Agency
UL
Contact Rating (Current)
60 A
Relay Type
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Resistance
96 Ohms