TE300B6R8J
DigiKey Part Number
A137801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE300B6R8J
Description
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 300W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Silicone Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
6.8 Ohms
Size / Dimension
1.575" Dia x 11.102" L (40.00mm x 282.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
300W