RQ73C2A4K22BTD
DigiKey Part Number
A140334TR-ND - Tape & Reel (TR)
A140334CT-ND - Cut Tape (CT)
A140334DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C2A4K22BTD
Description
RES 4.22 KOHMS 0.1% 1/5W 0805
Customer Reference
Detailed Description
4.22 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RQ73C2A4K22BTD Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)