RQ73C1J20KBTDF
DigiKey Part Number
1712-RQ73C1J20KBTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RQ73C1J20KBTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RQ73C1J20KBTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C1J20KBTDF
Description
RQ 0603 20K 0.1% 10PPM 1K RL
Detailed Description
20 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)