FWFU5W5R1J
DigiKey Part Number
1712-FWFU5W5R1JCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-FWFU5W5R1JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWFU5W5R1J
Description
FWFU 5W 5R1 5%
Detailed Description
5.1 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
FWFU5W5R1J Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.984" L (8.00mm x 25.00mm)