FWFU5W33RJ
DigiKey Part Number
1712-FWFU5W33RJCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-FWFU5W33RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWFU5W33RJ
Description
FWFU 5W 33R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FWFU5W33RJ Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.984" L (8.00mm x 25.00mm)