FWFU3W6R8J
DigiKey Part Number
1712-FWFU3W6R8JCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-FWFU3W6R8JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWFU3W6R8J
Description
FWFU 3W 6R8 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
FWFU3W6R8J Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)