FWFU1W7R5J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-FWFU1W7R5JCT-ND - Cut Tape (CT) 1712-FWFU1W7R5JTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FWFU1W7R5J |
Description | FWFU 1W 7R5 5% |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7.5 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FWFU1W7R5J Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety |
Series | Temperature Coefficient ±400ppm/°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) |