HPP845E031R5
DigiKey Part Number
223-1591-2-ND - Tape & Reel (TR)
223-1591-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPP845E031R5
Description
SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 3% SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Humidity, Temperature 0 ~ 100% RH I2C ±3% RH 5 s Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPP845E031R5 Models
Category
Accuracy
±3% RH
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Response Time
5 s
Series
Voltage - Supply
1.5V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Humidity, Temperature
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Humidity Range
0 ~ 100% RH