1210A-100G-1S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Measurement Specialties
In Stock: 0
Datasheet
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge Male - 0.13" (3.18mm) Tube 0 mV ~ 100 mV 8-DIP Module
Cypress PSoC Analog Coprocessor Pioneer Kit with TE's 1210 Series | Digi-Key Daily
1210A-100G-1S
DigiKey Part Number
223-1339-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210A-100G-1S
Description
SENSOR 100PSIG 0.13" 0.1V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1210A-100G-1S Models
Category
Port Size
Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Manufacturer
Port Style
Barbless
Packaging
Tray
Features
Temperature Compensated
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
200PSI (1378.95kPa)
Pressure Type
Vented Gauge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Wheatstone Bridge
Package / Case
8-DIP Module
Output
0 mV ~ 100 mV