1SNL316010R0000
DigiKey Part Number
17-1SNL316010R0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNL316010R0000
Description
DBL160
Manufacturer Standard Lead Time
58 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 160 A 1000 V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1SNL316010R0000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Side Connections Per Pole
6
Manufacturer
TE Connectivity ENTRELEC
Line Side Connection Type
Screw Connection
Series
Load Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Line Side Wire/Stud Size
1/0 AWG
Part Status
Active
Load Side Wire/Stud Size
1/0 AWG
Type
Power Distribution Block
Voltage - Rated
1000 V
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
160 A