DT04-12PA-CE04
DigiKey Part Number
1734-DT04-12PA-CE04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT04-12PA-CE04
Description
CONN RCPT HSG 12POS 4.45MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Gray 0.359" (9.12mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DT04-12PA-CE04 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Gray
Connector Type
Features
Sealed, Terminal Position Lock (TPA)
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.359" (9.12mm)