YDTS20W21-41SBV001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Image for YDTS20W21-41SBV001 is not available
YDTS20W21-41SBV001
DigiKey Part Number
YDTS20W21-41SBV001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YDTS20W21-41SBV001
Description
SQ FLANGE RECP ASSY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
41
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
21-41
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C