DTS26F15-15PN [V001]
DigiKey Part Number
DTS26F15-15PN[V001]-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTS26F15-15PN [V001]
Description
PLUG ASSY
Manufacturer Standard Lead Time
65 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
15
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
15-15
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C