DTS24T25-29SA6157 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DTS24T25-29SA6157-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DTS24T25-29SA6157 |
Description | JAM NUT RECEPTACLE |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material Aluminum |
Series | Shell Finish Durmalon™ |
Packaging Bag | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Obsolete | Ingress Protection Environment Resistant |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 29 | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Qualification MIL-DTL-38999 Series III | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |