DTS24T25-19SE3028 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for DTS24T25-19SE3028 is not available
DTS24T25-19SE3028
DigiKey Part Number
DTS24T25-19SE3028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTS24T25-19SE3028
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Durmalon™
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C