DRC23-40PA-N012
DRC23-40PA-N012
DRC23-40PA-N012
DigiKey Part Number
1734-1893-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC23-40PA-N012
Description
CONN HEADER BRD EDGE 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Board Edge, Through Hole, Right Angle 40 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC23-40PA-N012 Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Threaded
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)