KUP-14A15-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for KUP-14A15-120 is not available
KUP-14A15-120
DigiKey Part Number
1111-KUP-14A15-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A15-120
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS 3PDT PLAI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
24 mA