K10P-11D55-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for K10P-11D55-24 is not available
K10P-11D55-24
DigiKey Part Number
1111-K10P-11D55-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D55-24
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS DPDT PC M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
K10P-11D55-24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
37 mA
Coil Resistance
650 Ohms