1SNA199166R2600 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 0
Datasheet
Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 10-22 AWG
1SNA199166R2600
DigiKey Part Number
17-1SNA199166R2600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNA199166R2600
Description
ML10/13.SFD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SNA199166R2600 Models
Category
Current - IEC
10 A
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Voltage - IEC
800V
Series
Current - UL
25 A
Packaging
Box
Voltage - UL
600V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
10-22 AWG
Type
Disconnect
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-16mm²
Disconnect Type
Fuse
Color
Black
Number of Positions
2
Fuse Type
6.3mm x 25mm, 6.3mm x 32mm
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Terminal - Width
13.0mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Screw
Stripping Length
12mm