SAJ101XHL0N74SNOPTQ
DigiKey Part Number
450-SAJ101XHL0N74SNOPTQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAJ101XHL0N74SNOPTQ
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Operating Force
26gf
Series
Release Force
2.000gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.335" (8.5mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.120" (3.0mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.022" (0.55mm)
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C