EDS10SNRNTU04Q
EDS10SNRNTU04Q
EDS10SNRNTU04Q
DigiKey Part Number
450-2639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS10SNRNTU04Q
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Height Above Board
0.136" (3.45mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon
Voltage Rating
24VDC
Length
0.996" (25.30mm)