AV2521E312Q04
AV2521E312Q04
AV2521E312Q04
DigiKey Part Number
450-2513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV2521E312Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V