KCS01X012EACA
DigiKey Part Number
A124438-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS01X012EACA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
220 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
2.7W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
54Ohms
Switching Voltage
600VDC - Max