HMB1201G01M
DigiKey Part Number
HMB1201G01M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMB1201G01M
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
7.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.7 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms