MMZ1608S400ATA00
DigiKey Part Number
445-MMZ1608S400ATA00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608S400ATA00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608S400ATA00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608S400ATA00
Description
FERRITE BEAD 40 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 100mOhm
EDA/CAD Models
MMZ1608S400ATA00 Models
Category
Current Rating (Max)
600mA
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
40 Ohms @ 100 MHz