FG24X7R1H334KNT00
DigiKey Part Number
445-FG24X7R1H334KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24X7R1H334KNT00
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG24X7R1H334KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)