FA28X7R2A223KNU06
DigiKey Part Number
445-180807-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180807-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28X7R2A223KNU06
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA28X7R2A223KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)