FA28X7R1H334KRU00
DigiKey Part Number
445-FA28X7R1H334KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28X7R1H334KRU00
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA28X7R1H334KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)