CLF12555T-6R8N-D
DigiKey Part Number
445-15159-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15159-1-ND - Cut Tape (CT)
445-15159-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF12555T-6R8N-D
Description
FIXED IND 6.8UH 4.7A 19.5 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.7 A 19.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
CLF12555T-6R8N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
19.5mOhm Max
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.230" (5.85mm)