CGB4B1X7R1A225K055AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 67,305
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 91,659
Datasheet
Similar
YAGEO
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CGB4B1X7R1A225K055AC
DigiKey Part Number
445-13256-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13256-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB4B1X7R1A225K055AC
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGB4B1X7R1A225K055AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)