CGB2A3X5R1A474K033BB
DigiKey Part Number
445-13211-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13211-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB2A3X5R1A474K033BB
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGB2A3X5R1A474K033BB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)