CGA4J3X7R1C475M125AE
DigiKey Part Number
445-7955-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7955-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7955-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4J3X7R1C475M125AE
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CGA4J3X7R1C475M125AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Part Status
Active
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)