B72510E0300K062 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72510E0300K062 |
Description | VARISTOR 47V 80A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72510E0300K062 Models |
Category | Current - Surge 80 A |
Manufacturer TDK | Energy 0.3J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Maximum AC Volts 30 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 38 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 42.3 V | Mounting Type Surface Mount |
Varistor Voltage (Typ) 47 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 51.7 V |