B72240B0750K001
DigiKey Part Number
495-76219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72240B0750K001
Description
VARISTOR 120V 25KA MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 25 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72240B0750K001 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
25 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
11000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Module
Varistor Voltage (Typ)
120 V