B72214S0350K551
DigiKey Part Number
495-76436-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76436-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0350K551
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
4200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V