B65686A0630A027
DigiKey Part Number
B65686A0630A027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65686A0630A027
Description
FERRITE CORE PM 630NH N27 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N27 Ferrite Core PM Type Length Width 2.913" (74.00mm) Diameter 1.161" (29.50mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65686A0630A027 Models
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
TDK
Effective Permeability (µe)
81.0
Series
Initial Permeability (µi)
2000
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.162
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
Core Type
PM
Effective Area (Ae) mm²
Supplier Device Package
PM 74 x 59
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Material
N27
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
2.913" (74.00mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
630 nH
Height
1.161" (29.50mm)
Tolerance
±3%