B43647A5108M057
DigiKey Part Number
495-B43647A5108M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43647A5108M057
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 120mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43647A5108M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.95 A @ 100 Hz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C