B43642A9108M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 334
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 100mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A9108M000
DigiKey Part Number
B43642A9108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.48 A @ 100 Hz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C