B41458B7100M000
DigiKey Part Number
495-6342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41458B7100M000
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.2mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
19 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
7 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.2mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C