ZWS15C-24
DigiKey Part Number
285-ZWS15C-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS15C-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS15C-24 Models
Category
Current - Output 1
850 mA
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
2.50" L x 1.80" W x 0.87" H (63.5mm x 45.7mm x 22.0mm)
Voltage - Output 1
24V