ZWS150BAF-48
DigiKey Part Number
285-2014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS150BAF-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS150BAF-48 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
3.2 A