RFE2500-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
RFE2500
RFE2500-12
DigiKey Part Number
285-RFE2500-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFE2500-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RFE2500-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
13.54" L x 4.21" W x 1.60" H (344.0mm x 107.0mm x 40.8mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
200 A