PAF600F280-28/T
DigiKey Part Number
285-1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAF600F280-28/T
Description
DC DC CONVERTER 16.8-33.6V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 16.8 ~ 33.6V 21.5A 200V - 400V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAF600F280-28/T Models
Category
Power (Watts)
600 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
200V
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Max)
400V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
21.5A