IQG48033A120V-1D9-R
IQG48033A120V-1D9-R
IQG48033A120V-1D9-R
IQG48033A120V-1D9-R
DigiKey Part Number
285-2227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQG48033A120V-1D9-R
Description
DC DC CONVERTER 12V 396W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 33A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQG48033A120V-1D9-R Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 124°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Intermediate Bus Converter
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
33A