DRB960-24-3-A0
DigiKey Part Number
285-DRB960-24-3-A0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB960-24-3-A0
Description
AC/DC CONVERTER 24V 960W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
EDA/CAD Models
DRB960-24-3-A0 Models
Category
Power (Watts)
960W
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
95.2%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type
AC
Size / Dimension
6.27" L x 3.94" W x 5.08" H (159.1mm x 100.0mm x 129.0mm)
Number of Outputs
1
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
40A