DPP120-24-3
DigiKey Part Number
285-1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP120-24-3
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
DPP120-24-3 Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Size / Dimension
4.68" L x 2.92" W x 4.88" H (118.9mm x 74.2mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
340 ~ 575 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A