CUS600M-28
DigiKey Part Number
285-CUS600M-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS600M-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS600M-28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
96%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.34" H (127.0mm x 76.2mm x 34.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
14.3 A