VLS5045EX-1R0N-CA
DigiKey Part Number
445-175134-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175134-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175134-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS5045EX-1R0N-CA
Description
FIXED IND 1UH 5.1A 19.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.1 A 19.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS5045EX-1R0N-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
19.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)